We have dedicated this page to the many classmates who have served our great nation,
Dedicated to those who have also paid the ultimate sacrifice,
Dedicated to those that went and took the call of duty,
Dedicated to the Brave,
Dedicated to the Senn Bulldogs in the U.S. Military. 

Thank you!

*If you would like to add a name of a Sennite that has served and/or add a picture... please
email: SennAlumniCommittee@SennAlumni.org

The pictures and Senn veterans listed below are in no particular order of class year or military branch,

but all equal in Dedication to our Country and Freedom around the World.

Husband & Wife Veterans

 

 

 

 

Arthur Mims III
Class of 2002
U.S. Air Force

 

 

 

 

Gunner’s Mate
Gabriela J Mims (García)
Class of 2004
U.S. Navy

 

 

 

Master Sergeant
Pamela S Davis LaFond
Class of 1971
US Air Force

 

 

 

Technical Sergeant E-6
Bert Davis
Class of 1973
U.S. Air Force

 

 

 

 

Dawn Thompson Knese Thelen
Class of 1994
US Navy

 

 

 

 

Matthew Thompson
Class of 1995
US Navy

 

 

 

Joseph Thompson
Class of 1998
US Navy

 

 

 

 

 

Major Dr. Earl N. Roden
Class of 1968
US Army

 

 

 

ISCS John Joseph
Class of 1968
USNR

 

 

 

Lance Corporal Robert Fontaine
Class of 1968
US Marines

 

 

 

E4 Petty Officer David Earl Williams III
Class of 2002
US Navy

 

 

 

E5 Sgt. De La Cruz
Class of 2000
US Army National Guard

  

 

 

 

 

Jose L. Salinas  

 

 

 

 

Specialist E4 Marvin Jackson
Class 1988
U.S. Army Reserves

 

 

 

SGT. Julio C Andrade
Class of 1978
US Marines

 

 

 

 

Alec Lifschultz Jr
US Marines

 

 

 

 

Master Sergeant Manny Rosales
Class of 1980
U.S. Army 

 

 

 

 

Sgt. Elizabeth (Horn) Carver
Class of 1986
USAF

 

 

 

 

Kevin Nii Lantei Balotelli Boatwains
US Navy

 

 

 

3rd Class Petty Officer
Levi Bacerra
Class of 1996
US Navy 

 

SSG ROSANGELA MENDOZA
Class of 2000
US Army

 

 

 

 

Sgt. Victor J. Cornejo
Class of 1997
US Marines

 

 

 

SSG Thomas W. Barnette Sr.
Class of 1988
US Army 

 

 

 

 

Colonel Sandy Adams
Class of 1980
US Air Force 

2nd. LT.
(Twin Brother's)
Courtney & Earl Shanken
Class of 1938
US Air Force

 

 

 

 

 

Paul Murray
Class of 1942
US Army 

 

 

 

 

Chief Master Sergeant
Robert Carlson
Class of 1955
US Air Force

 

 

 

 

Mike North
Class of 1971
US ARMY

Lieutenant Colonel
Terry Douglas
Class of 1983
US Army
*as seen with former Mayor Ralm Emanuel

 

 

Sergeant Scott Doleman
Class of 1976
US ARMY

 

 

 

 

Staff Sergeant Gary Schock
Class of 1980
US Air Force

 

 

 

 

Sergeant Tyrone Singleton
Class of 1984
US Marines

 

 

 

 

 

Will Singleton
Class of 1988
U.S. Marines

 

 

Nannette Hall
Class of 1982
US Air Force

 

 

 

 

Sergeant Michael Sinclair
Class of 1979
US Army

 

 

 

 

Samuel Vargas
Class of 1978
US Army

 

 

 

 

Rick Lowy
Class of 1967
US Navy

 

 

 

David Schlange
Class of 1967
USAF

 

 

Master Sergeant
Sammy David Picazo
Class of 1985
US Marines 

 

 

 

 

 

Sergeant Terry Kaufman
Class of 1969
US Army 

 

 

 

 

 

Sergeant Angel Aviles
Class of 2001
US Marines 

 

 

 

 

 

 

 

Corporal Keith Shipp Jr.
Class of 1997
US Marines 

 

 

 

 

Captain Ray L. Vardon
Class of 1967
US Air Force 

 

 

 

Thomas Brown
Class of 1991
US Marines 

 

 

 

 

 

Bob Kell
Class of 1971
US Navy

 

 

 

Yeomen Luz Maria Muñoz
*(freshman class of 1975).
USCG

~~NOT PICTURED~~

Sergeant First Class
Garry Swedlund
Class of 1971
US Army

Lorenzo Wells Jr.
Class of 1984
U.S. Army

Lance Corporal Joseph E. Portnoy
class of 1967
USMC

Sergeant Tyree Shannon
Class of 1997
USMC

Sergeant Maurice Lee McWilliams
Class of 1995

Scott Fields
Class of 1984
US Air Force

Brian Birk
Class of 1984 
US Army 

Captain Darren Glover
Class of 1983
US Army

Specialist Tracy Schock
Class of 1981
US Army

Felisa Parquet
Class of 1981
US Navy

Jonathan Shukes 
Class of 1980
US Army

Robbie Lusk
Class of 1979
U.S. Army

Sergeant  Darius Prewitt
Class of 1979

Specialist Lance D Tanner
Class of 1979
US Army

Roy Stamps
Class of 1979
US Army 

Barney Lewis
Class of 1978
US Marines

Jerry Beals
Class of 1976
US Army

John Robert Saunders
Class of 1976
US Air Force, Air Guard, US Coast Guard

Corporal Vincente Huayamave Castro
Class of 1975
US Marines

Staff Sergeant Larry Bledsoe
Class of 1972
US Army

Seaman Apprentice E2 
Joe Little
Class of 1971
US NAVY

Carl Williams
Class of 1969
US Marines

Specialist Terry Friedlander
Class of 1969 
US Army

Gene Ziemba
Class of 1968
US Army

Senior Chief Ed Halikman
Class of 1968
US Navy

Jim Cartwright
Class of 1966
US Navy

James Massey
Class of 1966
US Air Force

David Bingham
Class of 1966
US Air Force

Frank Kober
Class of 1966
US Army

Alice Frapolli 
Class of 1966
US Army & US Army Reserves

Butch Espy 
Class of 1965
US Army

James DesRochers
Class of 1965
US Army

Barry Rappoport
Class of 1963
US Army

Fred J Archer
Class of 1961
US Navy

George Coneset
Class of 1961
Marines

David Garfield
Class of 1956
US Navy

Sergeant George Johannes
Class of 1950
Marines

John Butterfield
Class of 1952
US Navy

Robert L Williams
Class of 1949
US Navy

Sid Fischburg
Class of 1947
US Army

Marty Daneman
Class of 1943
US Army

Ralph Waters
Class of 1942
US Army

Lieutenant Charles Berman 
Class of 1940
US Navy

Bert Kay
Class of 1939
US Army

Marilyn Boyd
Class of 1938
US Navy

Whitney M Bray 
Class of 1938
US Army

Harry Lee Boyd Jr.
Class of 1936
US Marines